Neden Çiğ Süt ?

Çiğ süt tüketmenin zararlı olduğu size söylendiyse eğer, yanıltıldığınızı fark edeceksiniz. Çiğ süt hakkındaki gerçek nedir? Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) ile Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC) tarafından yapılan geniş kapsamlı araştırmalarda, çiğ sütün tehlikeli olduğuna dair iddiaların tamamen dayanıksız olduğu ifade edilmektedir. Tehlikeli olduğu konusunda kötü bir ün kazanmış olsa da aslında çiğ süt vücuda birçok açıdan fayda sağlamaktadır ve bu faydalar oldukça etkileyici olduğundan bu süper gıdadan mahrum kalmamalısınız.

Çiğ süt tam olarak nedir? Çimenler ile beslenen ineklerden alınan, pastörize ve homojenize edilmemiş süt demektir. Bu da demektir ki, çiğ süt onu her yönüyle tam bir yiyecek yapan vitamin, mineral, yağ asidi ve doğal enzimlerin tamamını içermektedir.

Fakat çiğ süt bakteri tüketme riski olduğundan çeşitli problemler yaratır mı? Bu riskin oluşması oldukça düşük bir ihtimaldir. Tıp araştırmacısı Dr. Ted Beals’a göre, diğer besinleri tüketerek hasta olma ihtimaliniz çiğ süt tüketerek hasta olma ihtimalinizden tam 35 bin kez daha fazladır. CDC, her yıl teşhis edilen yaklaşık 48 milyon gıda kaynaklı hastalık olduğunu rapor etmiştir. Bu 48 milyon hastalıktan sadece 42 tanesi (yüzde 0.0005) taze ve işlenmemiş süt tüketmekten kaynaklanmaktadır.

Gördüğünüz gibi çiğ sütle alakalı suçlama ve endişelerin çoğu abartılmıştır ve bu sebeple çiğ sütün faydaları azımsanmıştır. Çiğ sütün faydaları çok fazladır ve klasik şekilde beslenen insanlarda görülen çoğu besin eksikliğinin çözümünde yardımcı olabilir. Örneğin, alerjilere ve cilde iyi geldiği gibi işlenme tehlikesi olmadan bir besinin sağlayabileceği tüm faydalı bileşenleri içermektedir.

İletişim
Nasıl yardımcı Olabiliriz ?
Merhaba
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?